6. parsel uyarısı

İsrail’in Kıbrıs açıklarında arama ve sondaj çalışmaları gerçekleştirdiği 6. parsel konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak uyarılarda bulundu.

Bakan Berat Albayrak, 6. parsel ile ilgili Türkiye’nin Birleşmiş Milletler nezdinde kayda geçirmiş olduğu bir saha olduğunu belirtti. Ayrıca, muvazaalı saha üzerinde İsrail’in ihale edip çıkarsa, bu durum sonucunda hukuki yaptırımlar ve farklı etkilerinin ortaya çıkacağını da muhakkak olduğunu belirtti.

Bakan Albayrak, güneş enerjisi sayesinde Türkiye’nin milli enerji sektöründe önemli adımlar aldığını belirterek, Rüzgar YEKA projesinin hazırlıklarının sürdürüldüğünü ve yakında bitirileceğini söylediklerini ifade etti. Resmi gazeteye gönderilen şartname için Temmuz ayı sonunda ihale başlatılacak.

Rüzgar enerjisi için de aynı şekilde proje çalışmalarının sürdürüldüğü ve 27 Temmuz 2017 tarihinden sonra bu adım için de çalışmaların yapılacağı belirtildi. Yüzde 65 üzerinde bir yerli yapı oluşturan ve 1000 megavat yapıya sahip olan bu proje, %80 oranında yerli mühendis şartıyla orijinal bir süreç oluşturacak. Albayrak, projelerle ilgili birçok farklı detayı geniş bir şekilde anlatarak, enerji çalışmalarının geliştirildiğini ifade etti.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın