5 stadın protokolü imzalandı

Gençlik ve Spor ile Maliye bakanlıkları arasında, TOKİ tarafından Diyarbakır, Kocaeli, Sakarya, Samsun ve Adana’da UEFA kriterlerine göre yapılması planlanan stadyumların inşaatına başlanmasını öngören protokol imzalandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndaki törende protokole, bakanlar Suat Kılıç ile Mehmet Şimşek imza attı. Protokol, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nce (TOKİ) 2012 yılında 5 şehirde yapılacak yeni stadyumları kapsıyor.

İmza töreninde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, iki bakanlık arasındaki protokolün Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomisi ve gücünü gösterdiğini belirterek, ”Bu protokolleri yapabilmemiz her şeyden önce Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Türkiye idaresinin ortaya koyduğu performansın neticesidir. Bundan dolayı başta Sayın Başbakan olmak üzere, hükümetin bütün üyelerine yürekten teşekkürlerimi ifade ediyorum. Onunla birlikte Türk ekonomi yönetiminin Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek olmak üzere hükümetin bütün üyelerine ortaya koymuş oldukları dirayetli performans, bugün bu imzaları, bu kadar gönül huzuru içinde atabilmenin, altyapı hazırlığının önemli unsurlarından birisidir ve iftihar vesilesidir. Yine bu anlamda teşekkürü hak eden bir diğer kurumumuz da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’dir” dedi.

Protokolle önemli bir adımın daha atıldığını bildiren Kılıç, şunları söyledi: ”Şu an itibariyle imzaladıklarımız hariç 9 tane stadyum protokolümüz var. Bunlar Afyonkarahisar, Batman, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Malatya, Mersin, Sivas ve Trabzon illerimizle ilgili olarak bakanlığımızla TOKİ arasında imzalanmış bulunan protokollerdir. Bu protokollerle birlikte İstanbul’daki stadyum inşaatı tamamlanmış, hizmete alınmıştır. Afyonkarahisar’daki stadyum inşaatının temeli 3 ay önce tarafımızdan atılmış ve inşaatına başlanmıştır. Mersin’deki stadyumun ihalesi TOKİ tarafından gerçekleştirilmiş, yer teslimi yapılmış ve hafriyat çalışmalarına hızlı bir şekilde başlanmıştır. Bu ayın 11’inde ise Malatya’nın stat ihalesi de gerçekleştirilecektir. Bunun dışında Batman, Gaziantep, Hatay, Sivas ve Trabzon’a yönelik de ihaleye hazırlama çalışmalarımız ivedi bir şekilde devam etmektedir.”

”Bugün Diyarbakır, Kocaeli, Sakarya, Samsun ve Adana’nın protokollerini imzaladık” diyen Suat Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Türkiye’nin tüm bölgelerinden illerimiz stadyum protokolü kapsamında yerini almaktadır. Hizmetin sınırı yoktur. Hizmette bölgesel bir ayrım asla söz konusu değildir. Protokollere bakıldığında, çok hummalı bir şekilde ne yaptığını bilen, hedefini belirlemiş olan bir çalışmayı birlikte yürütüyoruz. İsimlerini açıklamadığımız 3 ilimiz daha var, bunların protokolleri ise önümüzdeki aylarda gündeme gelecek. Bunlardan bir tanesi Eskişehir’dir. Eskişehir’de arazi çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bir diğeri Antalya’dır. Antalya’da da marka bir stadyumu Antalyalılara kazandırmak üzere arazi belirleme ve mevcut arazilerimizi değerlendirme çalışmalarına devam ediyoruz. Bir değir ilimiz ise İzmir’dir. Burada arazi çalışmalarını eş zamanlı olarak sürdürüyoruz. Bunlarla birlikte toplam 18 stadyumun 2011 ve 2012 yılında protokolleri yapılmış, ihaleleri gerçekleştirilmiş, temel ve kazı çalışmaları başlatılmış, inşaatları sürdürülebilir hale gelinmiş olacaktır.”

Bakan Mehmet Şimşek’e özellikle teşekkür ettiğini ifade eden Kılıç, ”Bırakınız Türkiye’nin önceki yıllarını, dünyanın herhangi bir ülkesinde aynı takvim yılı içinde 18 farklı stadyumun inşaatını ihale edip, çalışmalarını başlatma kuvvetini ve ekonomik sağlamlığını ortaya koyabilen bir başka ekonomik düzenin olduğunu zannetmiyorum. Bunun örneğinin bundan sonra da ortaya çıkabilmesini de zor görüyorum” diye konuştu.

BAKAN ŞİMŞEK: TOKİ’Yİ TEBRİK EDİYORUZ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Türkiye’nin insana yaptığı yatırımların yanı sıra fiziki altyapı yatırımları ve AR-GE yatırımlarıyla son yıllarda önemli mesafeler aldığını dile getirdi. Statların TOKİ tarafından yapılacağını vurgulayan Şimşek, ”Burada TOKİ’yi tebrik etmek lazım. Çünkü, burada maliyeye doğrudan doğruya bir kaynak kullandırtmıyoruz. Sadece bu statlar için gerekli arsa konusunda yardımcı oluyoruz. Mevcut yerlerin ekonomik anlamda daha iyi değerlendirilmesini sağlıyoruz. Bir anlamda aslında bu statların yapılmasıyla Türkiye, yeni marka statlara kavuşmuyor. Aynı zamanda kentsel dönüşümü de hızlandırmış oluyor” şeklinde konuştu.

Bazı illerde şehrin içinde tıkanmış halde kalan tesislerin söz konusu olduğunu anlatan Şimşek, bunların daha yeni alanlara taşınmasının kentlerde yeni cazibe merkezlerinin oluşmasına katkı sağladığını ifade etti. ”Bir anlamda kentsel dönüşüme Gençlik ve Spor Bakanlığımız büyük katkıda bulunuyor” diyen Bakan Şimşek, şunları söyledi: ”Biz sporumuzu güçlü bir şekilde destekliyoruz. Desteklemeye de devam edeceğiz. Ekonomimiz büyüdükçe, kaynaklarımız arttıkça şehirlerimiz, marka şehir anlamında ilerledikçe, mevcut alanlar çok önemli bir ekonomik değeri yansıtıyor. Bu çerçevede TOKİ ve bakanlıkla işbirliğiyle çok kısa sürede bu statlar ülkemize kazandırılır. Bizden önce, 2002 yılında kamu proje stokunun ortalama tamamlanma süreleri neredeyse 9 yıl civarındaydı. Oysa 2011 yılında bu tamamlama yılını 3,3’e kadar indirdik. Artık eskisi gibi değil, başlanan, temeli atılan projeler geçmişe oranla 3 kat daha hızlı sürede tamamlanıyor. Aslında bu ülkemizin geldiği noktayı göstermesi açısından çok anlamlıdır. TOKİ ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’na desteğimiz güçlü. Spora desteğimiz sürecektir.”

KARABEL: STAT ÇALIŞMALARIMIZ TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel de TOKİ’nin çalışmaları hakkında bilgi vererek, İstanbul’daki 53 bin kişilik Seyrantepe Stadı’nı UEFA kriterlerine göre tamamlayarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teslim ettiklerini anımsattı. Afyonkarahisar ve Mersin’deki statlarla ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Karabel, ”Mersin’deki stadı 2013 Haziran’ına, Akdeniz Oyunları’na yetiştirmeye çalışıyoruz. Malatya Stadyumu’nun ihalesini de önümüzdeki günlerde yapacağız. Diğer illere de modern statlar kavuşturmak için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın