43 bin aileye deprem koruması

Van depremindeki büyük yıkım dikkatleri deprem riski göz önüne alınmadan inşa edilen denetimsiz, kalitesiz ve çarpık yapılaşmaya çevirdi. TOKİ, depremde en çok hasar gören gecekondu ve kaçak yapılaşma bölgelerinde uyguladığı kentsel dönüşüm projeleriyle 43 bin 725 aileyi depreme karşı dayanıksız yapılardan kurtardı.

TOKİ, 7.2’lik depremle sarsılan Van’da, 5 bin 996 konutun yanı sıra çok sayıda hastane, ilköğretim okulu, karakol, sağlık ocağı inşa etti. İdarenin, deprem riski göz önüne alınarak radye temele sahip tünel kalıp sistemiyle inşa ettiği konutlarda, daha önceki depremler ve en son Van depreminde ciddi herhangi bir hasar yaşanmadı.

Deprem fay hatları haritasına göre yapı stratejisini belirleyen TOKİ, depremde en çok hasar gören gecekondulaşma ve kaçak yapılaşmalar karşısında “Depreme dayanıklı kentsel dönüşüm” uygulamaları gerçekleştiriyor. İdare, Kentsel Dönüşüm Projelerini, inşaatın yapılacağı arazide jeolojik ve jeoteknik etütler yaptıktan sonra, deprem riskini göz önünde bulundurarak en uygun temel tipi ve taşıyıcı sistemine göre inşa ediyor.

170 PROJE UYGULAMADA

TOKİ, kentsel dönüşüm kapsamda son 8 yılda 170 projeyi uygulamaya koydu. Projelerden 34’ü tamamlanarak 32 bin 33 konut inşa edildi. TOKİ bu güne kadar 389 Hektar alanı kentsel dönüşüm kapsamında yeniledi.

İdare’nin 136 Kentsel Dönüşüm Projesi de projelendirme ve yapım aşamasına gelindi. TOKİ, 136 proje ile yaklaşık 202 bin 750 konut üretmeyi planlıyor. Bu konutlardan 31 binin inşaatı devam ediyor. Geri kalan 171 bin konutun proje aşamasının tamamlanmasıyla inşası başlayacak. TOKİ’nin devam eden kentsel dönüşüm projelerinin yüzölçümü toplam 4 bin 699 Hektar. Tamamlanan projelerle birlikte bu alan 5 bin 88 Hektar’a ulaşacak.

200 bin kişi deprem riskinden kurtuldu

Depremde en çok zarar gören gecekondu ve çarpık yapılara karşı uygulamaya konulan 170 Kentsel Dönüşüm Projesiyle 43 bin 725 aile deprem riskinden kurtulmuş olacak. Bir ailenin yaklaşık 5 kişi olduğu düşünüldüğünde deprem riskinden kurtulan aile bireylerinin sayısı 200 bin’i buluyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 58 İLDE DEVAM EDİYOR

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın projelendirme ve yapım aşaması devam eden 136 projesinden, 17’si Ankara, dördü İzmir, 17’si İstanbul’da olmak üzere 58 ilde 127 belediye ile işbirliği içinde sürdürülüyor. İdare, önümüzdeki beş yıllık dönemde tüm il merkezlerinde kapsamlı dönüşüm projesi çalışmalarını başlatmayı planlıyor.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın